InCAD

Anna Krasowska

Projekty organizacji ruchu

Jakie przepisy powinien znać projektant organizacji ruchu

Projektowanie organizacji ruchu drogowego w Polsce wymaga znajomości kilku do kilkunastu kluczowych przepisów, standardów i norm.

tymczasowa


Najważniejsze przepisy dotyczące projektowania organizacji ruchu:

1. Ustawa o drogach publicznych:

Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 1985 Nr 14 poz. 60) wraz z uwzględnieniem obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 sierpnia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o drogach publicznych (Dz. U. 2016 poz. 1440) – reguluje kwestie dotyczące zarządzania drogami, w tym zasady projektowania organizacji ruchu i zarządzania ruchem drogowym.

2. Prawo o ruchu drogowym:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, w szczególności Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Warszawa, dnia 16 czerwca 2023 r., Poz. 1123) – zawiera przepisy dotyczące zasad ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych, a także regulacje dotyczące odpowiedzialności za bezpieczeństwo ruchu drogowego.

3. Rozporządzenia wykonawcze:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 marca 2003 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać znaki i sygnały drogowe. Obecnie obowiązuje Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 9 września 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (z nowelizacją o nazwie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach) – określa standardy dotyczące znaków i sygnałów drogowych, ich umiejscowienia i użycia.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 marca 2004 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne oraz ich usytuowanie – reguluje warunki techniczne i projektowe dotyczące dróg.

Zarządzenie nr 18 GDDKiAz dnia 26 lipca 2022 r. w sprawie typowych schematów oznakowania robót oraz pomiarów diagnostycznych prowadzonych w pasie drogowym - reguluje sposób oznakowania robót w pasie drogowym zarządzanym przez GDDKiA.

4. Wytyczne i normy:

Wytyczne ITS i inne dokumenty – różne wytyczne dotyczące organizacji ruchu, w tym normy i zalecenia techniczne dla systemów informacji drogowej i innych aspektów zarządzania ruchem.

Zalecenia i standardy krajowe oraz międzynarodowe – takie jak dokumenty publikowane przez Polskie Normy (PN), czy też zalecenia dotyczące projektowania dróg i organizacji ruchu.

5. Instrukcje i wytyczne lokalne:

Dokumenty lokalne i regulacje– w zależności od lokalizacji, mogą istnieć dodatkowe przepisy i wytyczne określające szczegółowe wymagania dotyczące organizacji ruchu na poziomie miejskim czy gminnym. Na przykład kształty i grafika tabliczek i znaków np. ścieżek rowerowych

6. Normy i wytyczne dotyczące bezpieczeństwa:

Normy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego – reguluje kwestie związane z projektowaniem, budową i nadzorem nad budowlami, co ma znaczenie dla projektowania infrastruktury drogowej.

7. Prawo budowlane:

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – takie jak normy dotyczące oświetlenia, oznakowania i projektowania rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dn. 24 marca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem(Dz. U. poz. 1729), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 18 lutego 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. poz. 314) oraz Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 marca 2017 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem ( Dz. U. z 2017 poz. 784)



Znajomość tych przepisów i norm jest kluczowa dla projektantów zajmujących się organizacją ruchu drogowego, aby zapewnić zgodność projektów z obowiązującymi standardami i przepisami oraz zapewnić bezpieczeństwo i efektywność ruchu drogowego.

Blog

Bieżące informacje związane z organizacją ruchu drogowego.

Latest Products Image

Kto wykonuje projekty organizacji ruchu PRZEPISY

Projekty organizacji ruchu drogowego muszą spełniać określone warunki i przepisy, jednakże mogą być wykonane przez dowolną...

Dowiedz się więcej
Bezpłatna wycena organizacji ruchu

Bezpłatna wycena projektu organizacji ruchu PIENIĄDZE

Oferujemy bezpłatną wycenę projektu organizacji ruchu dostosowaną do wymagań i potrzeb naszych klientów, w kilku wersjach do wyboru:

Dowiedz się więcej
sygnalizacja

Sygnalizacja w organizacji ruchu PRZEPISY

Organizacja ruchu drogowego - bez względu na to czy jest stała czy czasowa - często wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań związanych z m.in. sygnalizacją świetlną czy sprawdzeniem prawidłowości koncepcji.

Dowiedz się więcej

> > inne artykuły na naszym blogu < <

Kontakt

Zapraszamy do naszego biura znajdującego się w sercu Bytomia:

Dane firmy:

InCAD Anna Krasowska

ul. Sokoła 2/11

41-902 Bytom



Telefon:

(+48) 508 835 268



E-mail:

kontakt@incad.com.pl



Dane US

NIP 6262830591

REGON 364527171

Top